Musical 🎭
Hvis du har en ren og klar stemme og godt kan lide at synge, så meld dig til kor/sang. Vi skal bruge et kor, som kan bakke solosangene op, men også solister. Skal du være med? Læs mere længere nede.
Det er jo ikke en almindelig teaterforestilling, men en musical, så derfor skal vi bruge en masse sangfugle.
Hvis du har en ren og klar stemme og godt kan lide at synge, så meld dig til kor/sang.
Vi skal bruge et kor, som kan bakke solosangene op, men også solister. Inden vi finder ud af om du skal i koret eller have en sang i musicalen, skal du til en lille audition.
Vi øver i Multisalen i Ejby tirsdage kl. 18.30-21.05. Første gang er tirsdag d. 26/9.
d. 6/10 til 8/10 2023 holder vi audition/rystesammenweekend. Program for weekenden sendes til alle tilmeldte.
d. 1/3 - 3/3 2024 er der opsætning af scenen
d. 9/3 + 10/3 ekstra øveweekend
16/3 + 17/3 ekstra øveweekend
Forestillinger i uge 12
I uge 12 2024 er der forestillinger i Multisalen i Ejby og i uge 13 2024 tager vi på musicaltur, hvor vi rejser ud og viser vores forestilling.
Ungdomsskolens hold kører ikke i folkeskolernes ferier, medmindre læreren på det enkelte hold har informeret om andet!
Følg os på Facebook: Lejre ungdomsskoles musical
Følg os på Instagram: @lejreungdomsskole_musical