⛵Dagssejlads med Tøjbyttetogtet⛵
Beskrivelse
Har du lyst til at prøve livet ombord på et rigtigt historisk sejlskib – og være en del af Tøjbyttetogtet 2026?
Som en del af samarbejdet mellem ungdomsskolerne omkring Roskilde- og Isefjorden har du nu mulighed for at komme med på en dagssejlads, hvor du sejler med et af de to skibe, er med på vandet og oplever stemningen ombord.
Det er en helt særlig mulighed for at få en smagsprøve på livet til søs, fællesskabet blandt de unge og det arbejde, der ligger bag Tøjbyttetogtet. Du kan læse mere om tøjbyttetogtet her.
Tøjbyttetogtet ligger til i Lejre Kommune ved Ejby Havn d. 3. juli. Læs mere om Tøjbyttetogt og Fjordfestival på Ejby Havn her.
Sådan tilmelder du dig:
Hvis du gerne vil med på en dagssejlads, skal du sende en mail med dit ønske om dato til:
Anne Nikolajsen – ankbn@lejre.dk
Eller ring/sms: 29 36 02 72
Anne hjælper med at koordinere pladserne på tværs af ungdomsskolerne og vender tilbage med information om, hvilken dag du kan komme med ombord.
Praktisk
- Dagssejladserne foregår fra Nykøbing til Ejby d. 2/7 kl. 18.00-21.00, Fra Ejby til Frederikssund d. 3/7 kl. 18.00-22.00, Fra Frederikssund til Roskilde d. 5/7 kl. 12.00-15.00, Fra Roskilde til Holbæk d. 7/7 kl. 9.00-17.00.
- Du får mere information om præcis tid og mødested, når din plads er bekræftet
- Du behøver ingen erfaring – bare lyst til at være med og prøve noget nyt
Klar på en dag til søs, fællesskab og oplevelser på fjorden?
Så skriv til Anne og kom med ombord på Tøjbyttetogtet ⛵